Oddlużanie artykuł


kredyty prywatne dla zadłużonych
kredyty prywatne dla zadłużonych

ODDŁUŻANIE

Chcesz żyć na poziomie, spełniać swoje marzenia. By szybciej osiągnąć zamierzone cele - zaciągasz kredyt. Po to wymyślono pożyczki, by przyspieszyć to do czego dążymy w naszych działaniach. Tylko co zrobić kiedy okazuje się, że nie jesteśmy w stanie spłacać długów?

Każdy z nas pragnie od życia jak najwięcej. Nie ma w tym nic złego, przecież zasługujemy na szczęście, zdrowie i dostatek. Wielu z nas by podnieść wykształcenie, zakupić wymarzony dom, założyć własny biznes lub podreperować zdrowie - wspomaga się różnymi formami finansowania swoich potrzeb. Najczęściej są to pożyczki i kredyty z których spłatą możemy sobie czasami nie radzić.

Kolei losu nie możemy przewidzieć. Nagłe zdarzenie losowe - utrata pracy, poważniejsza choroba bądź wypadek - może spowodować, iż regularna spłata zaciągniętych zobowiązań wobec wierzycieli staje się zbyt dużym obciążeniem.

Nie zawsze udaje nam się utrzymać płynność finansową - zadłużenie rośnie, odsetki również. Popadamy w poważne tarapaty finansowe. Niektórzy biorąc kolejną pożyczkę próbują spłacać wcześniej zaciągnięte kredyty. Spirala narastających długów rośnie…

Trwanie w zadłużeniu przynosi wiele złego zarówno dla nas jak i naszych rodzin. Możemy utracić nie tylko dobra materialne, których osiągnięcie chcieliśmy sobie przybliżyć pożyczkami. Zostaje zakłócony również spokój własny, rodzinny, a czasem możemy nawet podupaść na zdrowiu borykając się z ciągle nam towarzyszącym stresem.

Spłat zadłużeń raczej nie unikniemy, dlatego powinniśmy jak najszybciej postarać się odzyskać płynność finansową. Nie możemy załamywać rąk, nie mamy na to po prostu czasu. Trzeba działać. Tylko co robić…

Jeżeli mamy jeszcze szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego, nie jest tak tragicznie. Jednym kredytem możemy spłacić większość, jeśli nie wszystkie swoje kredyty i inne zobowiązania. Często otrzymamy niższe oprocentowanie, mniejsze raty i wydłużenie okresu kredytowania. Dług nie znika, ale z pewnością staje się mniejszym obciążeniem dla naszego budżetu.

Co zrobić gdy nie mamy szans nawet na kredyt konsolidacyjny? Nie oszukujmy się - sprawa jest bardzo poważna. Sami nie wygramy walki z bankami, windykatorami, a z czasem i komornikami.

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy instytucji zajmujących się oddłużaniem. Firmy takie zajmują się m.in. zmniejszaniem rat kredytów, pozbywaniem się zajęć komorniczych, ugodami z wierzycielami i czyszczeniem rejestrów np. BIK, BIG, KRD lub BR.

Oddłużanie to przede wszystkim usługi mające na celu wstrzymanie czynności komorniczych i zawarcie ugody z bankami. Dzięki nim zyskujemy możliwość spokojnego już spłacania zadłużeń, na nowych, mniej uciążliwych warunkach. Dzięki negocjacjom specjalisty od oddłużania możemy zyskać częściowe umorzenie odsetek, dzięki wyczyszczeniu rejestrów odzyskamy możliwość konsolidacji długów. Zyskując fachową pomoc i doradztwo jak korzystniej spłacić długi, odzyskamy także spokój, który z pewnością został zburzony przez kłopoty finansowe i domagających się spłat windykatorów i komorników.

Warto powierzyć nasze sprawy komuś, kto zna się na tym co robi. Nie warto czekać i łudzić się, że jakoś to będzie. Kłopoty same się nie rozwiązują, a tym bardziej finansowe. Dzięki firmie oddłużeniowej odzyskamy wiarygodność kredytową, zredukujemy długi, pozbędziemy się windykatorów i komorników. Im szybciej odzyskamy płynność finansową dzięki usłudze oddłużania - tym szybciej zaczniemy znów cieszyć się życiem, którego standard chcieliśmy sobie polepszyć.

kredyty ,pożyczki,bez bik pod zastaw
kredyty ,pożyczki,bez bik pod zastaw

Kredyt cz. I, czyli pojęcia, rodzaje, dokumentacja
Jak wybrać kredyt, aby był dla nas najkorzystniejszy? Jaki rodzaj kredytu będzie najodpowiedniejszy dla naszych celów? Jakie dokumenty musimy zgromadzić, aby ubiegać się o kredyt? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Raty 0%, raty bez pierwszej wpłaty, najniższa na rynku roczna rzeczywista stopa, korzystne raty malejące, najlepsze kredyty walutowe! Tak wyglądają ulotki, ogłoszenia i reklamy ofert kredytowych banków, ale o co w tym wszystkim chodzi? Przeciętna osoba chcąca wziąć kredyt nie ma zielonego pojęcia co znaczą te slogany. Nie dowie się też tego z ulotek, czy reklamówek. Jak zatem wybrać kredyt, aby był dla nas najkorzystniejszy? Jaki rodzaj kredytu będzie najodpowiedniejszy dla naszych celów? Jakie dokumenty musimy zgromadzić, aby ubiegać się o kredyt?
Punktem wyjścia jest wybór określonego rodzaju kredytu, który uzależniony jest od celu na jaki chcemy go przeznaczyć. Do najbardziej typowych zaliczamy:

Kredyty mieszkaniowe - cel: zakup mieszkania
Kredyty samochodowe - cel: kupno samochodu
Kredyty hipoteczne - zabezpieczeniem kredytu dla banku jest hipoteka, a więc nasz dom czy mieszkanie
Kredyty konsumenckie(gotówkowe) - przeznaczone na bieżące wydatki, dowolny cel(zazwyczaj ich wartość nie przekracza kilku tysięcy złotych)
Kredyty konsolidacyjne - cel połączenie rat kilku wcześniej zaciągniętych kredytów w jedną ratę(w jednym banku, zazwyczaj na korzystniejszych warunkach)
Kredyty inwestycyjne - kredyty dla firm na inwestycje(zakup maszyn, budowa magazynu itd.)

Form kredytów jest znacznie więcej, jednak wyżej wymienione stanowią 95% ogółu zaciąganych kredytów przez osoby fizyczne i małych przedsiębiorców. Wiedząc już jakie są na rynku formy kredytów musimy poznać kilka podstawowych pojęć z dziedziny finansowo-bankowej. Ich znajomość pozwoli na czytanie ze zrozumieniem ofert na ulotkach czy bilbordach.

Oprocentowanie – jest to najważniejszy wskaźnik mówiący nam o tym ile zapłacimy odsetek za przyznany nam kredyt, najczęściej wyrażony jest w procentach w stosunku rocznym. Jego wysokość ustalają banki w oparciu o takie elementy jak: wysokość wpłaty początkowej, waluta kredytu, wartość , zabezpieczenie, okres spłaty itd.
Prowizja(opłata jednorazowa) – jest to wstępna opłata za udzielenie kredytu, której żąda bank. Wartość ta jest bardzo często ukrywana przez banki(patrz małe litery na samym dole ulotki), gdyż stanowi dla klienta banku dodatkowy koszt spłaty kredytu poza samym oprocentowaniem. Zgodnie z obowiązującym prawem wartość ta musi być jasno określona przez kredytodawce(bank), ale nadal zdarzają się oferty gdzie wartość ta jest podana w formie „od” lub w ogóle ignorowana zdaniem „niska prowizja”. Często niskie oprocentowanie kredytu banki rekompensują sobie bardzo wysoką prowizją i w rzeczywistości kredyt reklamowany jako kredyt z najniższym oprocentowaniem jest najdroższy na rynku. Dlatego właśnie jasne sprecyzowanie tej wartości jest niezbędne dla nas jako kredytobiorcy.

Roczna rzeczywista stopa oprocentowania (R.R.S.O.), to parametr łączący oprocentowanie, prowizję, okres spłaty kredytu czyli określa faktyczny koszt kredytu(suma: oprocentowanie i prowizja). Jest to zatem wskaźnik, który mówi o wszystkich kosztach związanych z kredytem. RRSO jest wyrażana w skali rocznej, w procentach. Zasadniczo im mniejszą ma wartość tym kredyt jest korzystniejszy.

Zdolność kredytowa to opinia banku na temat tego, czy stać nas na kredyt. Jest ona uzależniona w dużej mierze od naszych obecnych i przyszłych dochodów(chyba, że posiadamy zabezpieczenie wartości kredytu). Od tej opinii zależy m.in. wysokość kredytu jaki przyzna nam bank, okres spłaty, wymagane zabezpieczenia, ubezpieczenie kredytu, konieczność posiadania poręczycieli itd. Bank proponuje nam zatem kredyt na warunkach, które jego zdaniem pozwolą nam go spłacić i minimalizują ryzyko naszej niewypłacalności(bank bierze pod uwagę nasze dochody, ilość pieniędzy jaką będziemy potrzebowali na bieżące wydatki itd.). Oczywiście opinia ta jest subiektywna i może być różna w różnych bankach.

Zabezpieczenia dodatkowe są wprowadzane przez banki po to, aby zmniejszyć ryzyko związane z niewypłacalnością kredytobiorcy. Najczęściej zabezpieczeniem dodatkowym są ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia przed utratą pracy itd.

Kredyt walutowy – kredyt standardowo udzielany jest w walucie krajowej czyli złotówkach, jednak może być też udzielony w walucie obcej przeliczonej na walutę polską wg aktualnego kursu. Kredyt taki jest oprocentowany w oparciu o stopy procentowe odpowiednie dla wybranej waluty obcej. Najczęściej stosowane waluty to frank szwajcarski, euro oraz dolar amerykański. Raty w przypadku kredytu walutowego uzależnione są od tego czy wartość danej waluty w stosunku do złotówki rośnie czy też maleje. Jeśli waluta obca tanieje wówczas raty naszego kredytu będą niższe, natomiast jeśli cena waluty obcej będzie rosła wówczas raty naszego kredytu także wzrosną. Kredyt ten może zatem okazać się dla nas korzystny lub w przypadku spadku wartości złotego niekorzystny.

Wpłata początkowa - jeśli kredyt jest celowy np. na zakup samochodu to możemy część jego ceny zapłacić ze środków własnych, a resztę ceny samochodu łącznie z prowizją, ubezpieczeniem pokrywa kredyt. Banki w takim przypadku bardzo często zmniejszają oprocentowanie czy prowizję, gdyż wpłata własna zwiększa naszą(kredytobiorcy) wiarygodność jako partnera banku.

Odroczenie spłaty kredytu(prolongata), to opcja przydatna w nieprzewidzianych sytuacjach. Jeśli kredytobiorca ma chwilowe problemy ze spłatą rat kredytu, to bank zgodnie z umową nie będzie wszczynał procedury windykacyjnej. Prolongata bowiem pozwala na kilkumiesięczne zaprzestanie spłaty kredytu, czyli jego opóźnienie. Opcja ta oczywiście musi być zapisana w umowie i ponosi za sobą koszty.

Wcześniejsza spłata kredytu – to sytuacja, w której posiadamy środki na spłatę całego kredytu szybciej niż przewidywał harmonogram. Banki bardzo różnie podchodzą do tego typu kwestii - większość pobiera dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, ponieważ jak tłumaczą tracą odsetki jakie musielibyśmy płacić trzymając się harmonogramu. Warto zatem zapytać o możliwości i koszty z tym związane.

Kolejnym elementem kredytu jest dokumentacja. Zanim otrzymamy kredyt bank będzie od nas wymagał zgromadzenia szeregu zaświadczeń i wypełnienia stosownych wniosków i oświadczeń. Typowymi dokumentami w przypadku kredytu konsumenckiego są:

wniosek kredytowy, który można go ściągnąć ze strony internetowej(np. z centrum finansowego portalu www.rekinybiznesu.info) lub otrzymać w placówce banku,
zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy(zazwyczaj z ostatnich 3 miesięcy), często również kopia umowy o pracę,
dowód osobisty,
książeczka wojskowa(dotyczy mężczyzn, którzy nie ukończyli 28 roku życia),
wyciąg z rachunku bankowego lub oświadczenie o nieposiadaniu rachunku,

Jeśli pracujemy na umowę zlecenie bank może prosić o dostarczenie umów zlecenie wraz z oświadczeniem pracodawcy o planowanym okresie dalszego zatrudnienia. Zupełnie inaczej wygląda sprawa dokumentacji w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Aby bank rozpatrzył wniosek kredytowy niezbędne będą następujące dokumenty:

wpis do ewidencji działalności gospodarczej (lub wypis z krajowego rejestru sądowego w przypadku spółek),
zaświadczenie o numerze REGON,
zaświadczenie o numerze NIP,
zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z płatnościami,
zaświadczenie z US o niezaleganiu z płatnościami,

Ponadto w zależności od wysokości kredytu o jaki ubiega się firma i rodzaju prowadzonej działalności bank może zażądać:PKPiR za ostatni miesiąc, PIT(lub CIT) za ubiegły rok, kartę podatkową, PIT-y z ostatnich lat potwierdzone przez urząd skarbowy, pisemne oświadczenie o wysokości dochodów, bilans i rachunek wyników za ostatni rok, umowa spółki itd.

Jeszcze więcej dokumentów musimy zgromadzić, gdy chcemy otrzymać kredyt hipoteczny lub chcemy zakupić mieszkanie czy działkę...Ponadto banki bardzo często żądają odpowiedzi na takie pytania jak: czy ubiegał się Pan/Pani o kredyt u konkurencji?, czy jest Pan/Pani żyrantem w innym banku?, czy ma Pan/Pani zaciągnięty kredyt w innym banku? Itd.
Gdy chcemy zaciągnąć kredyt najważniejszą sprawą jest wysokość naszych rat. O sposobie liczenia odsetek i rat kredytowych w kolejnym artykule działu źródła finansowania: „Kredyt cz. II, czyli jak bank liczy odsetki?” Aktualną ofertę kredytową polskich banków znajdziesz w dziale: Twój bank w portalu www.RekinyBiznesu.info lub w naszym centrum finansowym.

----------